Sezaryen Sonrası Emzirme

Yeni doğan bir bebek doğumdan hemen sonra annesine ve anne sütüne kavuşmalıdır. Özellikle vücudunuzun ilk saatlerde ürettiği kolostrum sütü, bebeğinizin ilk aşısı niteliğindedir ve bebeğiniz için kolostrum önemlidir. Dolayısı ile başarılı bir emzirmenin ilk adımı doğumdan sonraki 30-60 dakikalık sürede emzirmekten geçer. Ancak ne yazık ki tüm anneler bebeğini doğumdan hemen sonra emzirme şansına sahip olmayabiliyor. Sezaryen sonrası emzirme, sütün gelmesinin geciktiği ve bir takım zorluklarla karşılaşabilinen bir dönem olabiliyor. Hal böyle olunca sezaryen doğum yapan anneler, bebeklerini beslemenin farklı yollarını arıyor. Bu yazımızda, ek gıdaya başvurmadan da sezaryen sonrası emzirme yöntemlerini anlattık. Nasıl mı? Detaylar yazımızda…

Vücudunuzun Doğumun Gerçekleştiğini Erken Fark Etmesini Sağlayın

Sezaryen doğum sonrası emzirme güçlüğü yaşamanızın ilk nedeni, vücudunuzun doğal doğum sürecini yaşamaması ve bu süreci anestezi altında geçirdiğinden doğumun gerçekleştiğini normalden biraz daha geç fark etmesi olabilir. Peki vücudun doğumu “geç fark etmesi” ne anlama geliyor? Şöyle ki normal doğum sürecinde, tüm vücut doğuma girmek için ekstrem şartlara hazırlanır, süt hormonları salgılanır ve vücudunuz artık karnınızdaki bebeğe bakmak için değil dışarıdaki bebeği korumak için önlemler almaya başlar. Sezaryende ise, vücudunuz için bebeğiniz bir an karnınızdadır ve sonraki an değildir. Bu durum özellikle genel anestezi kullanılan doğumlarda yaşanır ve Oksitosin ve Prolaktin gibi süt hormonlarının biyolojik doğum zamanında ve yeterli miktarda üretilmemesinden kaynaklanır. Bu nedenle süt üretme de dahil pek çok hazırlık, ancak vücudunuz doğum yaptığınızı anladığında gerçekleşir. Bu endişe gerektiren bir durum değildir, ancak yine de bebeğinizi biraz geç emzirebilmenize neden olabilir.

Dolayısı ile sütünüzün daha çabuk gelmesi için vücudunuza doğum yaptığınızı belirten sinyaller göndermelisiniz. Bunun en etkili yolu, genel anestezi olsanız bile operasyondan hemen sonra eşinizin ya da refakatçinizin bebeğinizi göğsünüze yatırmasıdır. Böylece ten teması bebeğinize onun yanında olduğunuzu hatırlatırken, süt kanallarınızı uyararak kendi vücudunuza da süt üretimi için sinyaller gönderecektir.

Sütünüzün Gelmesi İçin Şu Yolları Deneyin

Bebeğiniz kullandığınız ağrı kesicilerden az da olsa etkilenerek uzun saatler boyunca uyuyabilir. Elbette yeni doğan uyku düzeni de oldukça önemli; ancak beslenmesi gerektiğinde bebeğinizi uyandırmaktan çekinmemelisiniz. Bu durum kan şekerinin düşerek yeni doğan sarılığı oluşması ya da hızlı kilo kaybı gibi sorunlara yol açabilir. Aynı risk, sezaryen doğum sonrası emzirme sürecinde sütünüz gelmediğinde de oluşabilir. Sütünüzün kısa zamanda gelmesi için aşağıda listelediğimiz yolları deneyebilirsiniz.

• Hasta bakıcı veya hemşirenizden ılık bir duş almanıza yardımcı olmasını rica edebilirsiniz. Böylece göğüslerinizdeki süt kanalları açılacaktır.
• Rezene çayı gibi, bol süt getiren zararsız çaylar tüketebilirsiniz.
• Süt hormonlarının salgılanması için stres yapmamalı ve sakin bir ortamda bol bol dinlenmelisiniz.
• Göğüslerinize saat yönünde masaj yaparak/yaptırarak kan akışının hızlanmasını ve süt gelmesini sağlayabilirsiniz.

Bu yöntemleri denediğinizde sütünüzün kısa zamanda gelmesi olasıdır. Sütünüz geldiğinde bebeğinizi uyandırarak göğsünüze yaklaştırın ve emmesi için teşvik edin.

Kendiniz ve Bebeğiniz İçin Rahat Bir Pozisyon Bulun

Operasyon sonrası vücudunuzdaki bazı kaslarda gerginlik ve genel bir stres hissedebilirsiniz. Bu da sezaryen sonrası ilk emzirme için zorluk yaratabilir. Emzirmeyi kolaylaştırmak ve gevşemek için günde 1-2 kez yatağınızda nefes & gevşeme egzersizleri yapın. Emzirme zamanı geldiğinde kendiniz ve bebeğiniz için en rahat ve sağlıklı pozisyonu bulun. Önemli olanın sezaryen yaranıza zarar vermeden ve rahatsızlık hissi yaratmadan, dilediğiniz kadar yastık ve yükseltici kullanarak rahat etmeniz olduğunu unutmayın.

Bebeğinizin Sık Sık Sütünüzle Beslendiğinden Emin Olun

Yeni doğan bebeğinizin iki saatte bir beslenmesi gerekir. Bu sayede kan şekeri dengelenir ve sarılık gibi tehlikelerden korunur. Sık sık emzirmek göğüslerinizde aktif olarak süt üretilmesine de katkı sağlar. Ayrıca bebeğinizin emmeye alışması, vücudunuzda oksitosin hormonu salgılanarak yaralarınızın daha kolay iyileşmesi ve rahminizin toparlanması için de emzirme gereklidir. Ancak bir sebeple bebeğinizi emziremiyorsanız tüm bu faydalardan mahrum kaldığınızı düşünerek ek gıdaya başvurmayın.

Önemli olan sütün göğsünüzden düzenli aralıklarla çıkarak bebeğinize ulaşmasıdır. Dolayısı ile süt sıtması, doğum sonrası göğüslerin şiş ve ağrılı olması, sütün az gelmesi veya bebeğin yoğun bakımda olması gibi problemlerle karşı karşıya iseniz, süt pompası gibi yardımcı bir aparat kullanmaktan çekinmeyin. Böylece hem göğsünüzdeki süt akışının devamlılığını sağlayabilir, hem de bebeğinizin beslenme öğünlerini kaçırmadan emzirme işlemini tamamlayabilirsiniz. Bunun yanında emzirme yastığı ve anne sütü saklama poşetleri gibi ürünleri kullanmak da sezaryen sonrası emzirme sürecinizi kolaylaştıracaktır.

Bu yazı emziren anneler için geliştirilen Silverette gümüş kapaklar için kaleme alınmıştır. Sağlıkla kalın…

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 7 Ağustos 2019
Tartışma: Yorum yapın