Süt Kanalları Nasıl Açılır?

Yeni annelerin bir çoğu, emzirme döneminde en az bir defa süt kanalı tıkanıklığı yaşamış ve bunun ne kadar tatsız bir durum olduğunu tecrübe etmiştir. Eğer bu durumu ilk kez yaşıyorsanız endişelenmeyin, bunu yaşayan ilk kadın değilsiniz, her şey düzelecek. Öncelikle probleminizin doğru tespiti için şu belirtileri gözlemleyip gözlemlemediğinize yanıt verin: Göğsünüzde bölgesel olarak ısı ve ağrı hissediyor musunuz? Göğsünüzün üzerinde kızarıklıklar var mı? Tıkanıklık olduğunu düşündüğünüz bölgede sertlik var mı? Kendinizi grip olmuş gibi halsiz ve ateşli hissediyor musunuz? Bu soruların en az ikisine yanıtınız evetse, süt tıkanıklığı olasılığı olduka yüksek. Bu yazımızda, süt kanallarının tıkanması hakkında bazı ipuçları ile süt kanalları nasıl açılır sorusuna alternatif yanıtlar verdik. Ancak sizi yazımıza davet etmeden önce önemle belirtelim: Ateşiniz yüksek ve göğüslerinizde aşırı hassasiyet varsa mutlaka doktorunuza danışmalı ve acil müdahale görmelisiniz. Süt kanalı tıkanıklığı zamanında tedavi edilmediği takdirde, mastite (göğüs iltihaplanması) dönebilmekte ve daha büyük sorunlara yol açabilmektedir.

Ara Vermeden Bol Bol Emzirin

Kanalların tıkanması, süt sıtması gibi durumlarda emzirmenin ne kadar acılı olabildiğini biliyoruz ancak “süt kanalları nasıl açılır?” sorusuna cevap olacak ilk tedavi bebeğinizde saklı… Bu konudaki yaygın kanının aksine, mastit olsanız dahi sütünüz bebeğiniz için faydalı olmaya devam eder. Dolayısıyla uzmanlar emzirmenin bırakılmamasını, hatta iyileşmek için emzirmeye devam edilmesini önermekte. Özellikle emzirmeye başlarken bebeğinizin emme kuvveti daha şiddetli olacağından, dayanabildiğiniz kadar rahatsız göğsünüzden emzirmeye çalışın. Bebeğiniz sertleşen göğüs ucunuzu kavramakta zorluk çekiyorsa, ona yardımcı olmak için öncelikle biraz elle sağma yapabilirsiniz. Ayrıca emzirme pozisyonunuzu değiştirmek de süt akışını hızlandırarak emzirmeyi kolaylaştırabilir. Kucak pozisyonu ile emzirme, ters kucak emzirme yöntemi, yatarak bebek emzirme gibi farklı emzirme teknikleri deneyebilirsiniz.

Masaj Uygulayın

Tıkalı süt kanallarının açılması için etkili yöntemlerden biri de masaj uygulamasıdır. Bebeğiniz emerken siz de tıkanıklığın olduğu bölgeye hafifçe basınç uygulayarak kanalın emme kuvveti ile açılmasına destek olabilir, dairesel hareketlerle meme ucunu rahatlatmaya çalışabilirsiniz. Emzirme zamanları dışında da eşinizden veya yakınlarınızdan göğüslerinize bebe yağı ile, canınızı yakmayacak şekilde masaj uygulamalarını rica edebilirsiniz. Düzenli masaj, kanalları açarak süt akışını sağlayabilir.

Sıcak/Soğuk Kompres Uygulayın

Pek çok yeni anne, “süt kanalları nasıl açılır?” sorusunun yanıtını sıcak ve soğuk uygulamalarda buluyor. Bu aşamada doktorlar tarafından aşırı sıcak yerine ılık uygulama tavsiye ediliyor. Bir yazma veya havluya ütü basarak ılındığında göğsünüze koymayı deneyebilir, soğuk uygulama için eczanelerde satılan jel torbalarını buzlukta dondurduktan sonra uygulayabilirsiniz. Ayrıca soğuk lahana yapraklarını rahatsız göğse sarmak da kadınlar arasında yaygın olarak kullanılan tedaviler arasında…

Giyeceğiniz Kıyafetleri Dikkatli Seçin

Tıkanan süt kanallarını açmak için doğrudan tedavi edici olmasa da tedaviye yardımcı olan bir diğer etken de doğal kumaşlardan bol kıyafet ve çamaşırlar tercih etmektir. Özellikle balenli, demirli, destekli ve sıkı sütyen kullanmak süt kanallarına baskı uygulayarak tıkanıklığa neden olan sebeplerden biri.

Bol Bol Dinlenin

Pek çok rahatsızlığın tedavisinde olduğu gibi, tıkalı süt kanallarının açılmasında da bol bol dinlenmek ve iyi beslenmek büyük rol oynuyor. Özellikle bebeğinizle birlikte, huzurlu bir ortamda uzun saatler uyuyabiliyorsanız bu, tedaviyi hızlandırıcı bir etki yaratacaktır. Göğsünüzü rahatlatmaya ihtiyaç duyduğunuzda bebeğinizi uyandırmaktan çekinmeyin, süt üretimini ve dolayısı ile birikimini arttıracak kadar olmamak koşulu ile sağım da yapabilirsiniz.

Tüm bu yöntemler arasında kendinize iyi geldiğini düşündüğünüz tedaviyi iyileşene dek uygulayın ve daha önce de belirttiğimiz gibi mutlaka doktorunuza danışın.
Bu yazı Silverette gümüş göğüs ucu koruma kapakları için kaleme alınmıştır..

Sağlıkla kalın…

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 5 Aralık 2019
Tartışma: Yorum yapın