Süt Sıtması Nedir? Süt Sıtmasına Ne İyi Gelir?

Bu yazı, emziren anneler için geliştirilmiş Silverette gümüş kapaklar için kaleme alınmıştır. 18 senedir İtalya’da üretilmekte olan orijinal gümüş kapak Silverette,  25’ten fazla ülkede emziren anneler tarafından kullanılıyor. Silverette kapaklar, emzirme aralarında göğüs ucuna kapatılıp sütyen ile sabitlenerek kullanılır.

Bir bebeği emzirmek, en az anne olmak kadar büyüleyici bir deneyimdir. Ancak bazı durumlarda, bebeğinizle geçirdiğiniz keyifli emzirme dönemleri kabusa dönüşebilir. Özellikle yeni anneler için emzirme sorunları arasında en yaygın olanı, bir çeşit göğüs iltihabı olan: “mastit” halk arasında bilinen adı ile “süt sıtması”dır. Bu yazımızda “Süt sıtması neden olur?” “Süt sıtmasına ne iyi gelir?” Gibi sorulara yanıt vererek hastalığı tanımlamaya çalışacak ve emzirme döneminiz boyunca bu rahatsızlığı yaşamamanız için bazı tavsiyelerde bulunacağız. Detaylar için okumaya devam edin…

Mastit Nedir?

Mastit, emziren annelerde göğsün bir bölümünde süt kalması ya da göğüs kanallarının tıkanması nedeniyle ortaya çıkan enfeksiyonel bir rahatsızlıktır. Meme iltihabı ya da süt sıtması olarak da bilinen rahatsızlığın belirtileri:

• Göğüste hassasiyet
• Göğüs ağrısı
• Halsizlik
• Ateş

gibi soğuk algınlığına benzer şekilde ortaya çıkar. Mastitin ortaya çıkma nedenleri ise,

• Yanlış emzirme pozisyonları ile emzirmek
İyileşmeyen göğüs ucu yaraları
• Meme ucu hijyenine önem vermemek
• Dar iç çamaşırları ve sağlıksız kıyafetler giymek
• Stres
• Uzun süre emzirmemek ya da göğüsleri sağmamak

şeklinde sıralanabilir. Tedavi edilmediği takdirde ciddi enfeksiyonlara yol açabilen süt sıtması, sütünüzün tadını değiştirebilir ve süt üretimini azaltabilir. Bilinenin aksine bebeği düzenli olarak emzirmek, rahatsızlığı yenmede büyük rol oynar. Eğer bebeğiniz tadı farklı olduğu için emmeye devam etmek istemezse, göğsünüzü düzenli olarak sağmalı ve tıkanıklığı rahatlatmak için önlemler almalısınız.

Süt Sıtmasına Ne İyi Gelir?

Mastit olduğunuzu düşünüyorsanız ve yakın zamanda doktora gidemeyecek durumdaysanız, rahatsızlıktan kurtulmak adına evde de uygulayabileceğiniz etkili tedavi yöntemleri mevcut. Öncelikle bu rahatsızlığa yakalandığınızda emzirmeyi kesinlikle bırakmamanız gerektiğini ve bebeğe anne sütünden enfeksiyon geçmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını tekrar belirtelim. Bu durumda düzenli emzirmeye devam etmek, hem bebeğinizin bağışıklık sistemini savunmasız bırakmayacak hem de rahatsızlığı bir an evvel atlatmanız için etkili olacaktır. Bunun yanında emzirirken meme uçlarınızın temiz ve kuru kaldığından emin olmalı, göğüslerinizi toparlamak için sıkı iç çamaşırları tercih etmemelisiniz. Emzirme öncesi göğüslere ılık havlu kompresi veya göğüslere soğuk lahana yaprağı kompresi uygulamak da şişliği azaltarak kanalların açılmasını sağlayacaktır. Ayrıca iyileşene dek günde bir iki defa ılık duş almak da ağrılarınıza iyi gelir. Göğüslerinize düzenli masaj yapmalı/yaptırmalı ve bol bol dinlenmelisiniz.

Tüm bunların dışında göğüslerinizin şişliği ve kızarıklığı çok artarsa, ateşiniz yükselirse, göğsünüzde enfektif bir görüntü varsa ve halsizliğiniz giderek artıyorsa mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. Bebeğinize zarar vermeyecek, doktor kontrollü bir antibiyotik enfeksiyonun kısa zamanda dağılmasını sağlayabilir.

Süt Sıtmasını Önlemek İçin Ne Yapmalı?

Elbette süt sıtması olmamak için de alabileceğiniz birtakım önlemler var. Mastite yakalanmamak için yapmanız gerekenler ile Mastit tedavisi için önerilen yöntemler oldukça benzer: Öncelikle daha önce de söylediğimiz gibi göğüs uçlarınızı her daim kuru ve temiz tutmalısınız. Bunun yanında göğüslerinizi eski boyutlarında görmek için acele etmemenizi ve toparlayıcı, sıkı, sentetik iç çamaşırları kullanmamanızı tavsiye ederiz. Ayrıca tıkanıklığı engellemek için göğüslerinizde süt kalmamasına özen gösterin. Her öğün düzenli olarak bir göğsünüzü tamamen emzirmeye çalışın ve bebeğiniz emmediğinde göğüslerinizi mutlaka sağın. Bunun için farklı emzirme pozisyonları deneyebilir, sık karşılaşılan Emzirme Sorunları ve Çözüm Önerileri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Tüm bunlara dikkat ettiğinizde mastite yakalanma ihtimaliniz oldukça düşük olacaktır.

Sağlıkla kalın…

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 11 Eylül 2019
Tartışma: Yorum yapın