Ters Kucak Pozisyonu İle Emzirme

Doğru emzirme pozisyonunu bulmak, özellikle yeni anneler için oldukça endişe verici olabilir. Ancak kısa zamanda biraz tecrübe ile üstesinden gelemeyeceğiniz bir durum değildir. Her bebek için aynı emzirme tekniği doğru olmadığı gibi, bir bebek için birden çok uygun pozisyon da bulabilirsiniz. Peki sizin bebeğiniz için doğru emzirme tekniği hangisi? Bu soruya yanıt vermeden önce; doğum şekli (normal, sezaryen, erken doğum, ikiz gebelik) bebeğin kilosu, anne sütü miktarı ve sizin ve bebeğinizin konfor koşulları gibi etkenleri göz önüne almalısınız. Ardından bu etkenlerin tümüne optimum düzeyde yetebilecek emzirme pozisyonunu deneyerek bulabilirsiniz. Bu yazımızda sizin için uygun olabilecek pozisyonlardan biri olan “ters kucak emzirme pozisyonu” hakkında bilgiler verdik. Detaylar için buyurun yazımıza…

Doğru Emzirme Pozisyonu Neden Önemli?

Ters kucak emzirme pozisyonu hakkında vereceğimiz bilgilere geçmeden önce niçin doğru emzirme tutuşu hakkında biraz detay verelim: Bebeğinizi herhangi bir pozisyonda emziremez misiniz? Elbette emzirebilirsiniz! Ancak bazı emzirme tutuşları, bebeğinizi beslerken yaşayabileceğiniz mastit, göğüs ucu yaraları ve çatlakları, anne sütün fazla gelmesi ya da sütün gelmemesi gibi emzirme sorunları için tedavi sürecine destek olabilmektedir. Bu gibi sorunları yaşamamak ya da yaşıyorsanız iyileştirmek adına hem kendiniz hem de bebeğiniz için konforlu olacak tekniği bulmalısınız.

Doğru emzirme yöntemi; bebeğinizin memeyi doğru kavrayarak çabuk yorulmamasını, sütü daha kolay çekmesini ve güçlü bir vakum etkisi yaparak süt bezlerinizdeki süt üretiminin artmasını sağlar. İyi bir vakum (emme) kuvveti aynı zamanda daha uzun süreli emzirme anlamına gelir ve göğüslerdeki sütün tamamen boşalmasını sağlayarak göğüslerde süt birikmesi, şişkinlik ve kızarıklık gibi sorunların önüne geçer. Bebeğiniz meme ucunu doğru kavradığında ise, uç kısımdaki areola bölgesi tahriş olmaz ve meme ucu çatlakları oluşmaz. Bu da emzirme konforunuzu hayli arttırır. Tüm bunların yanında konforlu ve rahat emzirme, bebeğinizin huzurla emmesini ve emzirme öğünlerinin hem siz hem bebeğiniz için acı veren bir sorumluluktan, birlikte paylaşımda bulunacağınız keyifli anlara dönüşmesini sağlar.

Ters Kucak Emzirme Pozisyonu Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Ters kucaklama, çapraz beşik tutuşu ya da ters kucak emzirme pozisyonu olarak bilinen bu pozisyon, bebeğiniz prematüre doğduysa, küçükse, çene kasları tam gelişmemişse veya emme güçlüğü yaşıyorsa sizin için doğru emzirme tekniği olabilir. Çapraz beşik tutuşu, daha önce bahsettiğimiz beşik tutuşuna çok benzer. Beşik pozisyonunda bebeğinizi dirseğinizin iç kısmına yatırıp elinizle sırtını desteklerken; çapraz beşik pozisyonunda bebeğinizin yüzü memeye dönük olacak şekilde emzirmediğiniz taraftaki elinizin avuç kısmını başının altına koyar ve emzirdiğiniz taraftaki kolunuzla alttan destekleyebilir ya da memeyi kontrol edebilirsiniz.

Ters kucak emzirme pozisyonu, bebeğinizin boyun kaslarının ağrımaması için destek verirken, başının altındaki elinizle onun memeye olan yakınlığını veya uzaklığını ayarlayabilmenizi sağlar. Böylece emme güçlüğü ya da memeyi kavrama sıkıntısı olan bebeğinize daha iyi süt iletimi sağlamış olursunuz. Ayrıca kucak pozisyonu ile emzirme sezaryen ile doğum yapmış annelerin ameliyat yarasına baskı yapabileceği için, ters kucak pozisyonu bebeğin vücudunuza olan uzaklığını ve baskısını ayarlamanıza da olanak tanır. Bebeğinizin çene kasları gelişip memeyi sıkıca kavramaya alışana dek bu pozisyonda emzirmek beslenme öğünlerini verimli hale getirebilir. Tüm bunların dışında erken doğum yapmış olsanız bile elbette çapraz beşik tutuşu sizin için doğru ya da rahat pozisyon olmayabilir. Bu durumda kendinizi bu pozisyona zorlamayın ve hem sizin hem bebeğinizin rahat edeceği pozisyonu aramaktan vazgeçmeyin.

Bu yazı Silverette gümüş kapaklar için hazırlanmıştır. Sağlıkla kalın…

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 9 Ekim 2019
Tartışma: Yorum yapın