Yatarak Emzirme

Doğumdan hemen sonra hemşireniz veya bir yakınınız bebeğinizi göğsünüze yatırdı ve belki bir çırpıda belki de uzun bekleyişler sonucu ilk emzirme deneyiminizi yaşadınız. Ancak bebeğinizle eve geldiğinizde işler hastanede etrafınızda hemşireler ve hasta bakıcılar varken olduğundan biraz daha zor ve yeni gelebilir. Kesinlikle telaş yapmayın ve gerek emzirmek için doğru pozisyonu bulma konusunda gerekse diğer konularda bilinçlenmek için okumalar yapın. Elbette yalnız okuyarak değil, okuduklarınızı deneyerek de her ikiniz için konforlu yöntemleri bulmalısınız. Silverette gümüş göğüs kapakları için hazırlanan bu yazımızda siz ve bebeğiniz için uygun emzirme pozisyonlarından biri olabilecek “yatarak emzirme” hakkında bilgi verdik. Detaylar için buyurun yazımıza…

Yatarak Emzirme Nasıl Yapılır?

Bebeği yatarak emzirmek için öncelikle yatağınızın ortasına sırt üstü yatırın. Bebeğinizin yanına sağ veya sol yanınız üzerine uzanın. Sağ kolunuzu kullanıyorsanız sol kolunuz üzerine uzanmak daha rahat olabilir. Ardından başınızın altına bir yastık alın ve üzerine yattığınız kolunuzu bebeğin başının üzerinden uzatın. Bebeğinizi kendinize doğru çevirerek kalçasından destekleyin ve göğsünüze doğru yaklaştırın. Bebeğinizin burnu meme ucu hizasında ise pozisyonu doğru bir şekilde gerçekleştirdiniz demektir.

Bebeğiniz bir yenidoğan ise ya da yan yatar pozisyonda tek başına duramıyorsa sırtından bir yastıkla destekleyebilirsiniz. Yenidoğan emzirme sırasında açıkta kalan elinizi daha çok memeyi kontrol etmede kullanmalısınız, zira dolu göğsünüz bebeğinizin burun deliklerini ve yüzünü kapatmamalı. Ayrıca birden tazyikli akan sütün genzine kaçmaması için elinizle meme ucunuzu kontrol edebilirsiniz. Bir göğsünüzde fazla süt birikmemesi için alttaki memeyi bitirdikten sonra üsttekini emzirin veya diğer yanınıza doğru yatın. Eğer pozisyonu doğru gerçekleştirdiğiniz halde rahat değilseniz ya da bebeğinizin rahat olmadığını hissediyorsanız emzirme yastığı ve bacak arası, bel çukuru bölgelerine destek yastıklarla rahat edene dek farklı duruşlar deneyebilirsiniz. Buna ek olarak yenidoğan bebek bakımı yazımıza göz atmanızda da fayda olabilir.

Yatarak Emzirmenin Faydaları

Yatarak emzirme çoğu anne ve bebek için en konforlu emzirme pozisyonları arasındadır. Özellikle sezaryen doğum yapmış anneler için bebeğin, ameliyat yarası üzerine baskı yapması durumunu ortadan kaldırdığından oldukça rahattır. Yeni doğum yapmış annelerinse sıklıkla yerlerinden kalkıp rahat bir duruş seçerek bebeklerini kollarında taşımak yerine, ihtiyaçları olan dinlenme süresini bölmeden ve doğrulmaya gerek kalmadan emzirebilmesine olanak tanır. Kucakta emzirmede olduğu gibi sırt ağrılarına izin vermeyen bu pozisyonda, büyük göğüsleriniz varsa onları kontrol etmeniz de kolaylaşır.

Yatarak emzirme bebeğiniz için de konforlu olabilir. Bunun en önemli örneği yarı uyku halindeyken emebilmesidir. Özellikle yenidoğan bebekleri uyandırmak bir hayli zor olduğundan, emzirme öğünü geldiğinde meme ucunu dudaklarına değdirerek uyku halindeyken de emmesini sağlayabilirsiniz. Bunun yanında bebeğinizin emme/yutkunma reflekslerini de en iyi geliştiren bu pozisyondur. Süt çok hızlı veya fazla miktarda gelirse bebeğiniz kendini geri çekerek veya sırt üstü dönerek memeyi kolaylıkla bırakabilir.

Yatarak Emzirme Riskli Mi?

Yatarak emzirmek özellikle halk arasında çekinilen ve riskli görülen bir pozisyondur. Bunun nedeni ise, eski dönemlerde yaşanmış ihmal kaynaklı kazalardır. Yatarak emzirirken uykuya dalmamanız ve gerekli önlemleri almanız önemlidir. Tehlike arz edebilecek tüm etkenlerden kurtulduğunuzdan emin olmak için aşağıdaki soruları kendinize sorun:

  • Yatakta bebeğin yüzünü kapatabilecek oyuncak, yastık veya hareket sınırlayıcılar var mı?
  • Çok derin uyuyor muyum?
  • Uykuya dalarsam göğsüm bebeğimin yüzünü kapatıp nefes almasını engeller mi?
  • Odada bizi ara sıra kontrol edebilecek bir yakınım var mı?
  • Gece uyurken sürekli pozisyon değiştiriyor muyum?
  • Bebeğimi kendime yaklaştırırken kolunun veya bacaklarının altında kalmadığından, burkulmadığından emin oldum mu?
  • Başımın altındaki yastık bebeğimin yüzünü örtüyor mu?
  • Bebeğim emerken süt fazla geliyor ya da tıkanıyormuş gibi öksürüyor mu?

Bu soruların bazılarına bile evet yanıtı verdiyseniz gerekli önlemleri almanız gerekiyor. Öncelikle yatağın ihtiyacınız olan yastıklar ve örtü haricinde boş ve harekete uygun olduğuna emin olun. Uykuya dalma ihtimaliniz varsa ya da derin uyuyorsanız, gece uyku arasında bu şekilde emzirmekten uzak durmanız gerekebilir. Onun yerine bu pozisyonu gündüz kullanabilirsiniz. Bebeğinizin fazla öksürdüğünü fark ettiyseniz başını hafifçe yükseltecek katlanmış örtü/havlu kullanabilirsiniz. Tüm bunların yanında eşinizden ya da refakatçinizden emzirme sırasında sizi sıklıkla kontrol etmesini rica edin. Ayrıca kolunuzun bebeğin başına fazla temas edip bunaltmasını/terletmesini önlemelisiniz. Yatarak emzirme pozisyonu gibi kucak pozisyonu ile emzirme ve ters kucak pozisyonu ile emzirme gibi farklı yöntemleri de deneyebilirsiniz.

Sağlıkla kalın…

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 16 Ekim 2019
Tartışma: Yorum yapın