Yaz Hamileleri İçin 7 Öneri

1) Güneş’e Maruz Kalmayın

Yaz hamilelerine öneriler listemizin birinci maddesinde tabi ki güneşten korunmak var 🙂 Artan gebelik hormonları ve doğrudan gelen güneş ışınlarının neden olacağı cilt lekeleri, güneş çarpması, aşırı terleme ile sıvı kaybı gibi problemlerden korunmak için güneşin az olduğu sabah 8.00-10.00 ve akşam 18.00 sonrasında dışarı çıkmaya çalışın, duştan sonra nemlendirici ve dışarı çıkmadan önce bol faktörlü güneş kremleri kullanmayı unutmayın. Şapkanızı ve gözlüğünüzü yanınızdan eksik etmeyin.

2) Ağırlaştıracak Gıdalardan ve Ödemden Korunun

Yaz hamilelerine beslenme önerisi olarak, ödem ve reflü ile mücadele için aşırı tuzlu, karbonhidrat ve yağ oranı yüksek gıdaları azaltmak önerilmektedir. Bunun yerine proteince zengin gıdaları, bol lifli gıdaları tüketip, taze ve kuru meyveleri atıştırmalık olarak yanınızda bulundurabilirsiniz. Bebeğinizin ve vücudunuzun tuza olan ihtiyacını düşünerek tuzu tamamen kesmemeli ancak fazlasından kaçınmalı ve tükettiğiniz tuz miktarını dengeleyecek kadar su içmelisiniz. Bunun yanında yemiş ve atıştırmalıkları yatmadan en az 1 saat önce tüketmek uykuda ağırlık hissetmemenizi sağlayacaktır. Yaz aylarında gebelikte sağlıklı beslenme için doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

3) Bol Su İçin

Yazın hamile olmak, hamileliğin yanında sıcakla ve sıcağın etkileri ile de mücadele etmek demektir ki bu, kışın soğuktan korunmaktan daha yorucu olabilir. Özellikle az sıvı tüketimine bağlı kabızlık, sıvı kaybı gibi sizi rahatsız edecek durumlar meydana gelebilir. Bu nedenle susuzluk çekmediğiniz anlarda dahi bol su ve sıvı tüketmelisiniz. Kaliteli ve bol miktarda sıvı alımı için organik meyve suları, ayran gibi sıvıların günlük tüketimini öğünlere bölebilir ve su içmeyi unutuyorsanız hatırlatıcı mobil uygulamalardan faydalanabilirsiniz.

4) Sizi Serinleten Şeyleri Yanınızdan Ayırmayın

Bazıları bir duş almadan sıcağın bunaltıcı etkisinden kurtulamaz, bazılarını ise bir kase soğuk yoğurt rahatlatır. Yaz hamilelerine serinleme tavsiyeleri verirken kilit nokta, onların günlük yaşamda serinlemek için en çok tercih ettikleri yöntemi bilmektir. Zira tüm kadınların vücut ısı değişimi ve vücudundaki yağ dokusu farklıdır. Bu nedenle sizi en çok serinleten yöntemi bilmenizi ve yaz boyu yanınızdan ayırmamanızı tavsiye ediyoruz. Bildiğiniz bir yöntem yoksa ayak tabanlarınıza buz koymak, soğuk içecekleri tüketmek, ılık duş almak, ensenizi soğuk su ile ıslatmak ve yelpaze taşımak gibi yöntemleri deneyebilirsiniz.

5) İnce ve Serin Tutan Kıyafetler Tercih Edin

Bu yıl salaş ve çabasız giyim trendleri moda olduğundan yaz hamilelerine tavsiyeler yazımızın uygulaması en kolay maddesi gardırobunuzu düzenlemek olabilir. Hamile kıyafetleri seçiminizde, yazın pişikten, alerjik reaksiyonlardan ve terlemeden korunmak için organik pamuklu, şile bezinden, keten veya ipek kumaşlardan yapılmış açık renkli, bol ve efil efil giysilerle yaz dolabınızı donatmanızı öneriyoruz.

6) Dışarıda Satılan Açık Yiyeceklerden Korunun

Yaz hamileleri nasıl beslenmeli?” sorusuna ne kadar doğru yanıtlar verilirse verilsin, elinizin mutlaka dondurma, bardakta mısır, meyve kokteyli gibi açıkta satılan yiyeceklere gideceğini biliyoruz. Sokakta, büfelerde ve arabalarda ışıltılarla satılan ve büyük ilgi gören bu yiyecekleri canınızın istemesi oldukça doğal. Ancak tüm bunlar koruması oldukça zor gıdalar olduğundan sıcakta bakteri oluşumuna da zemin hazırlıyor ve herhangi bir enfeksiyon / mide rahatsızlığına zemin hazırlıyor. Dolayısı ile çoğunlukla yanınızda taşıdığınız atıştırmalıklardan tüketmek ya da evde kendinizin veya bir yakınınızın yaptığı dondurma, organik meyve suyu ve atıştırmalıklarla beslenmenin çok daha faydalı olduğunu belirtiyoruz.

7) Ara Öğünlerinde Yaz Meyvelerinin Tadını Çıkarın

Özellikle kırmızı meyveler, erik, ananas, üzüm gibi antioksidan ve vitamin depolarının oluşturduğu yaz meyveleri, aslen her haliyle tüketebileceğiniz en güzel atıştırmalıklar arasında. Kuru veya taze yaz meyvelerini ara öğünlerinize yayabilir, yaz meyveleriyle kendi dondurmanızı, kendi organik meyve suyu / limonatanızı kendiniz yapabilirsiniz.

Silverette gümüş göğüs kapakları için hazırlanan yaz hamilelerine öneriler sunduğumuz listemizin sonuna geldik. Tüm bu konularda uzmana danışmayı lütfen unutmayınız. Umarız bol neşeli, unutulmaz ve konforlu bir yaz geçirirsiniz. Bolca şekerleme yapmayı da ihmal etmeyin!

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 6 Ağustos 2020
Tartışma: Yorum yapın