Yaz Hamileleri Nasıl Beslenmeli?

Hamilelik, anne adayları için her mevsim zorluklarla karşılaşılabilen bir süreç. Gebeliğini kışın sert, yazın sıcak dönemlerinde geçiren anne adaylarının bu süreci daha sağlıklı atlatabilmek için özenli ve dikkatli bir beslenme-dinlenme-egzersiz üçgeninde olmaları öneriliyor. Kış hamileleri soğuk algınlığı, grip, üşütme gibi durumlara karşı endişe duyabilirken, yazın olan hamileliklerde, kan akış hızı, kilo, hormon değişiklikleri ve dolaşım hacmi artışına bağlı olarak vücut sıcaklığı zaten artarken bir de güneş ve neme maruz kalmak anne adayları için birtakım zorluklar doğurabiliyor. Dolayısı ile sıcakların olumsuz etkisi ile baş edebilmek için hamileler için kıyafet seçimine ek olarak beslenme kritik rol oynuyor. Silverette gümüş göğüs kapakları için kaleme alınan bu yazımızda “Yaz hamileleri nasıl beslenmeli?” sorusunun yanıtlarına yer verdik…

Yazın Herkes Bol Su İçmeli

Evet, yalnızca gebeler değil herkes yaz aylarında bol su içmeli ve sıvı tüketmeli. Zira yazın upuzun günleri ve artan sıcaklıklar nedeniyle vücuttaki su kaybı oranı oldukça artar. Kışın aksine, terlemeyle de çok fazla su kaybedildiğinden susamışlık hissini beklemeden düzenli aralıklarla su içmek gerekir. Özellikle hamilelerin günde en az 2.5-3 litre kadar su içmesi önerilir. Yaz hamileleri, farklı içeceklere yönelmeden yalnızca su ile sıvı ihtiyacını karşılayabilir. Ancak bol su tüketmek sizin için zorsa; bir anda 2-3 litreyi zorlamak yerine öğün aralarında azar azar içmeyi deneyebilir ya da tüketemediğiniz kadarını ayran, taze meyve suyu gibi içeceklerden karşılayabilirsiniz.

Az ve Sık Öğünlerle Beslenin

Öncelikle “Hamileler yazın nasıl beslenmeli?” sorusuna uzmanlar “az ve sık öğünler şeklinde” olarak cevap veriyor… Kan şekerinin bir anda yükselip düşmesi, ani sıcak basmaları ve reflü gibi mide sorunları yazın yaşanan olağan problemlerden. Gebelikte midenin boşalma süresi uzadığından bu dönemde azar azar ve sık sık beslenmenizi öneriyoruz. Örneğin normalde 2 ya da 3 öğün ana yemek tüketiyorsanız, yaz gebeliğinde 2-3 ara öğün oluşturabilirsiniz. Ancak özellikle hamileler için günün en çok kalori alınan zamanları ara öğünler olduğundan, bu sürelerde karnınızda ağırlık hissi yaratacak bol kalorili yağlı kızartmalardan, tuzlu yemeklerden, şerbetli tatlılardan ve ızgara dışındaki et yemeklerinden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Böylece şişkinlik ve reflüyle mücadeleden kaçınabilir, bilekler, ayaklar, el ve yüz bölgelerinde oluşabilecek hamilelikte ödem ile mücadele edebilirsiniz.

Dengeli Sebze ve Meyve Öğünleri Oluşturun

Yaz mevsimi size kırmızı meyveler, karpuz, fasulye, semizotu, kabak gibi güzellikler sunuyorsa yazın hamile olmak bunlardan en iyi şekilde faydalanmanızı kolaylaştırır. Örneğin frambuaz, yaban mersini, çilek, vişne, kiraz, böğürtlen, dut gibi kırmızı meyveler büyük oranda antioksidan kaynağıdır ve sıcakta üremeleri kolaylaşan bakterilere karşı vücudunuzu korur. Yeşil sebzeler ise C vitamini ihtiyacını karşılar, vücuttaki fazla suyu attırır, tansiyon, hemoroid gibi sağlık problemlerinden korur ve sıvı kaynağıdır. Bu nedenle öğünlerinizde birkaç dilim mevsim meyvesini ve yeşil salatayı eksik etmemenizi şiddetle öneririz. Ayrıca ana öğünlere iyi pişmiş bir iki porsiyon sebze yemeği ekleyebilirsiniz.

Serinlemek İçin Kalori Depolamayın

Gelelim yaz hamilelerine beslenme önerilerinin bir diğerine: kola, gazoz, soda gibi gazlı içecekler, buzlu kahveler ve limon tuzuyla yapılmış buzlu frappe ve milkshakeler yazın serinlemek için yegâne yöntem gibi görünebilir. Ancak tüm bunların içeriğinde size serinlik veren tek şey buz… Saydığımız yaz içeceklerinin hiçbiri gerçek anlamda mineral veya vitaminlerden oluşan bir besin değerine sahip değil. Bu tür içeceklerin en önemli içerikleri sizin ve bebeğinizin sağlığı için zararlı olan kafein ve kalori kaynağı şekerdir. Ayrıca vücudunuzda gaz, kalori ve ağırlık yapacak ambalajlı kremalı ve bol yağlı dondurmaları tüketmenizi de önermiyoruz. Dolayısıyla canınız çok istemediği sürece, serinlemek için bu içecekler yerine vitamin ve mineralce zengin ve sıvı ihtiyacınızı karşılayacak naneli limonlu su, ayran, kefir, organik meyve suyu, el yapımı limonata ve yine evde yapacağınız dondurmaları deneyebilirsiniz.

Proteinden Vazgeçmeyin

Yalnızca yaz hamileliği için değil dört mevsim protein alımı oldukça önemlidir. Ancak hamileyken et, yumurta gibi protein zengini besinlere ilgi azalabilir. Gebe bir kadının günlük önerilen protein tüketimi miktarı vücut yapısına göre değişmekle birlikte yaklaşık 70-80 gramdır. Bu nedenle elbette doktorunuz ya da beslenme uzmanı ile konuşarak balık, yoğurt, et, yumurta, tavuk, kefir, ayran gibi besinleri günlük ihtiyacınız kadar tüketmeye özen göstermeniz vücudunuzun sağlığı ve bebeğinizin gelişimi için oldukça faydalı olacaktır. Eğer haşlanmış yumurta ve ızgara etlerin tekdüzeliği hamilelikte damak tadınıza hitap etmiyorsa çeşitli yoğurt soslarıyla hazırlanmış yumurta salatalarını, yeşil sebzelerle pişen et yemeklerini ve farklı mutfaklarda protein kaynağı olan yemekleri deneyerek hem protein ihtiyacınızı karşılayabilir hem de yeni deneyimler kazanmış olursunuz.

Yaz hamileleri için beslenme tavsiyeleri yazımızın sonuna geldik. Buradaki tavsiyelerimiz hamileler için genel ve sağlıklı öneriler olmakla birlikte vücudunuza ve bebeğinizin durumuna en uygun diyet listesini doktorunuzdan alabilirsiniz. Sağlıkla kalın…

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 13 Ağustos
Tartışma: Yorum yapın