Yeni Doğan Bebek İhtiyaç Listesi

Bebekler dünyaya gözlerini açtığında hiçbir eksiği olmasın diye, doğuma birkaç ay kala anne-baba adaylarının koşturmacası başlar. Peki doğum yaklaştıkça gitgide sizi daha meşgul eden “yeni doğan bebeğin nelere ihtiyacı olur?” soruları ile nasıl baş edebilirsiniz? Sahiden bebeğiniz için olmazsa olmaz ihtiyaçlar nelerdir? Yeni doğan bebek ihtiyaç listesi hazırlarken nelere dikkat etmeli? Tüm bu sorular bir süredir sizin de aklınızı meşgul ediyorsa bugünkü yazımız size gelsin! Bebek alışveriş listesi hazırlarken el altında bulundurmanız gereken tavsiyeler ile işte bebeğinizin en temel ihtiyaçları…

Bebek Bakım Ürünleri

Yenidoğan ihtiyaçlarını belirlerken belki de en çok özen göstermeniz gereken ürün grubu bebek bakım ürünleridir. Bunlardan özellikle acil durumlarda kullanılan pişik kremi gibi ürünlerin oldukça faydasını görebilirsiniz. Bu nedenle bakım ürünleri listesinin başını pişik kremi, yeni doğan ıslak mendili, bebe yağı ve bebek şampuanı çekiyor. Elbette şampuanın alkolsüz, parabensiz ve mümkünse renksiz olması bebeğinizin sağlığı için önemlidir. Şampuan demişken; bebeğinizi yıkarken işinizi oldukça kolaylaştıracak bebek küveti, sünger ve fileyi de unutmayalım.

Bebeğinizin saç ve tırnak bakımını da es geçmemelisiniz. Özellikle kırılgan ve yüzünü çizmeye epey müsait ilk tırnaklarını düzenli olarak almalı ve bunu yaparken tırnak eti koparmamaya özen göstermelisiniz. Dolayısı ile listemizin bir sonraki ürünlerini bebek tırnak makası ve bebek saç fırçası olarak sayabiliriz. Bunun yanında bebeğinizin herhangi bir soğuk algınlığı veya rahatsızlık geçirmesi halinde doktorunuza ulaşana dek durumu kontrol altına almak için mutlaka dereceli ateş ölçer ve burun aspiratörüne sahip olmalısınız.

Bebek bakım ihtiyaçları arasında en önemli madde olan bebek bezini unutmadık, hatta sona sakladık; çünkü özellikle hastanede kalınması gereken durumlarda en çok problem olan konu bebek bezi olabiliyor. Bunun sonucunda ise çiçeği burnunda babalar sık sık market yolu tutmak zorunda kalıyor. Bebeğiniz için bez alırken  “yenidoğan bezi” aldığınızdan emin olmalısınız. Evinize kaç paket bez stoklayacağınız size kalmış ancak doğum çantası içerisinde her ihtimale karşı en az 10 adet beziniz olmalı. Bebeğinizin ne sıklıkla altını kirleteceğini veya hastanede ne kadar kalmanız gerekeceğini bilmediğinizi unutmayın.

Bebek Kıyafetleri

Bebek kıyafetleri, yeni doğan ihtiyaçları arasında biraz daha esnek bir madde fakat pek tabi bu listenin de hayati parçaları var. Örneğin mevsime göre 1 ince ve 1 kalın olmak üzere bebek battaniyesi, 3 adet zıbın (evet, 3 adet çünkü miniğiniz sandığınızdan hızlı büyüyecek), çıtçıtlı uzun/kısa kollu body (2-3 adet), pijama ve bornoz takımı, eldivenli ve şapkalı 2 takım (hastane çıkışı), tulum, yelek, hırka ve patik, ağız mendili, önlük veya tülbent gibi… Bu listeyi mevsime, yaşadığınız bölgeye ve ihtiyaçlarınıza göre dilediğiniz gibi genişletebilirsiniz.

Bebek Eşya ve Aksesuarları

Emzik ve biberon için şimdiden araştırmalara başlamış olduğunuzu tahmin ediyoruz. Ancak biberon ısıtıcı, emzik kutusu, anne sütü saklama kabı, pompa, emzirme önlüğü ve yastığı gibi gözden kaçması muhtemel parçaları da listenize eklemeyi unutmayın. Tüm bunların yanında Silverette gümüş göğüs kapağını da alışveriş listenize ve doğum çantanıza ekleyebilirsiniz.

Bebek eşyalarına gelecek olursak, başlangıçta yenidoğan bebek ihtiyaç listesi hazırlarken ana kucağı, puset ve kanguruyu edinmeniz önerilir. Özellikle kanguru bebeğinizi günlük hayatta taşırken kurtarıcınız olacaktır. Farklı formlara girebilen, bir yaşından sonra da kullanabileceğiniz bir bebek arabasını da aldıktan sonra geriye bebek telsizi ve araba koltuğu kalıyor. Bunları yeni doğan listenize ekleyebileceğiniz gibi bir süre sonra bebeğiniz büyüdüğünde ortaya çıkacak farklı ihtiyaçlarınızı satın alırken de alabilirsiniz. Yukarıda verdiğimiz listedeki ürünler temel olarak yenidoğanınız için yeterli olacaktır. Gün geçtikçe yürüteç, mama sandalyesi, bebek diş fırçası gibi farklı ihtiyaçlarınız da oluşacaktır elbet.

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 18 Haziran 2020
Tartışma: Yorum yapın