Yeni Doğan Bebek Kaç Dakika Emzirilmeli?

Hamilelik boyunca onun ne zaman besleneceğine siz karar veriyordunuz. Bazen de acıktığını size bedensel uyarılarla iletiyordu. Doğumdan sonra ise bebeğinizi ne sıklıkta, kaç dakika beslemeniz gerektiğini bilememeniz de olağan bir durum. Yeni annelerin çoğu, emzirme öğünleri düzenlemekte zorlanıyor olsa da, bu aslen rahatça yapabileceğiniz bir faaliyettir. Her şey aslında bebeğinizin talebine göre şekillenir ve doğru zamanda doğru miktarda emzirmeyi zamanla size o öğretir. Emzirme sıklığı ve emzirme süresi bebeğin hangi ayda olduğuna göre değişim gösterir, yenidoğan bebeklere odaklandığımız bu yazımızda “Bebeğimi ne zaman beslemeliyim?” “Yeni doğan bebek kaç dakika emzirilmeli?” “Yeni doğan bebek ne zaman doyar?” gibi sorulara yanıt verdik. Siz de cevapları merak ediyorsanız, okumaya devam edin…

Yeni doğmuş bebeğinizin midesi ilk gün itibariyle 5-7 mL arası kapasiteye sahiptir ki bu yaklaşık olarak bir kiraz boyutlarındadır. Bebeğinizin mide kapasitesinin gün be gün artışını ilk üç günden sonra ceviz (22-25 mL), birinci haftanın sonunda ise kayısı tanesine (45-60 mL) benzetebiliriz. Dolayısı ile bu kadar küçük bir mide, anne sütü de kolay hazmedilen bir besin olduğundan sıklıkla boşalır ve yeniden beslenmeye ihtiyaç duyar. Bu süre ilk haftalar için 1.5-2 saattir. Yani bebeğinizi en fazla 2.5 saat aralıklarla emzirmeniz önerilir. Bunun için bir saat sınırı belirlemeniz gerekmez; kabaca bebeğiniz her istediğinde emzirmeniz gerektiğini bilmeniz yeterli olacaktır. Ancak bebeğiniz 2.5 saate kadar emmediyse ve uykudaysa emzirmek için bebek uyandırma yöntemleri uygulayarak nazikçe uyandırabilirsiniz.

Bu şekilde, az önce de bahsettiğimiz gibi günden güne bebeğinizin mide kapasitesi artacak ve tek öğünde daha fazla süt alarak, ilk zamanlar 8-12 defa olan emzirme sıklığı günde 3-4 defaya düşecektir. Her bir öğünde bir memeyi tamamen boşaltacak şekilde emzirmeli, bir taraf boşaldığında bebeğiniz emmeye devam etmek istiyorsa diğer memeye geçmeniz ve sonraki öğünde tekrar ilk verdiğiniz memeyi emzirmeniz tavsiye edilmektedir. Bu yaklaşık olarak bir emzirme öğününün 10-15 bazen 20 dakika sürmesi demektir. Özetle yeni doğan bebek kaç dakika emzirilmeli? sorusunun yanıtı; ideal olarak ortalama 15 dakikadır. Tabi ki bu süre bebeğe ve anneye göre farklılık gösterebilir.

Neden En Az 15 Dakika Emzirme Önerilmektedir?

Bebeğinizin bir kiraz tanesi kapasitesindeki midesinin 15 dakika emmeye izin vermesi size tuhaf gelebilir. Bunun nedeni, bir kuvvetle memeye sarılan bebeğinizin ilk anlarda süte ulaşamaması, ardından süt bezlerine oksitosin uyarısı gönderilmesi ve yutkunmalar başladıktan sonra sütün gelmesidir. Bebeğinize ulaşan ilk süt, suludur ve bundan dolayı tam anlamıyla doyurucu değildir. Ortalama 5-10 dakika sonra anne sütünün yağlı ve doyurucu kısmına ulaşan bebeğiniz daha ağır ve sesli yutkunmaya başlar. Dolayısı ile yeni doğan bebek emzirme süresi nedir? sorusunun en net yanıtı, bebeğiniz ne kadar emmek istiyorsa o kadar olmalıdır. Emme süresinin sonuna yaklaştığınızı ve son sütün geldiğini yutkunma seslerinden ve bebeğinizin dolu dolu emmesinden anlayabilirsiniz. Bebeğiniz büyüyüp çene kasları geliştiğinde emme süresi de kısalacaktır.

Bu yazı Silverette gümüş göğüs ucu koruma kapakları için hazırlanmıştır.

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 27 Kasım 2019
Tartışma: Yorum yapın