Yeni Doğan Bebek Kaç Saat Uyur?

Uyku, bebeğinizin bedensel ve psikolojik gelişimi için en önemli köşe taşlarından. Sebebi yalnızca bebeğinizin değil bizlerin de büyüme ve sağlıklı gelişme sistemlerini düzenleyen hormonların genellikle uykuda salgılanması. Dolayısıyla özellikle yeni doğan uyku düzeni ile bir rutin oluşturma gerekliliği doğar. Bebeğiniz henüz birkaç günlük ise çok fazla uyuyor olması size garip gelebilir ancak ilk günlerde bebeğiniz muhtemelen ileriki zamanlardan daha uzun süreyi uykuda geçirecektir. Bunun nedeni elbette dünyamıza adapte olma sürecidir. Yeni anne babalar genellikle birkaç günün sonunda bebeklerini ilk günlerde olduğu kadar uyumamasından, gece sıklıkla uyanmasından ya da uykuya dalamamasından şikayetçidir. Yine çevredeki uyaranlara, atmosfere ve gürültü koşullarına adaptasyon ile ilgili olan bu durumun önüne geçebilmenizin ilk adımı “yeni doğan bebek kaç saat uyur?” sorusuna yanıt vermektir. Böylece bebeğinizi ne zaman uyutmanız ve ne zaman uyandırmanız gerektiğini bilerek uyku düzenini oluşturabilirsiniz.

Yeni Doğan Bebek Kaç Saat Uyur?

Yeni doğan bebeklerin uyku süresi, ilk günlerde 20 saate kadar çıkabilir. İkinci hafta itibariyle ise bu süre 16-18 saate kadar düşecektir. Bebeğinizin gelişim düzeyine göre kaç saat uyuması gerektiğine dair daha net yanıtlar alabilmek için mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz. Bebeğiniz ilk zamanlarda uykusunun geldiğini ağlayarak anlatmaya çalışacak, uyku için ağlıyorsa emmeyi dahi reddedip ve gittikçe huysuzlanabilir. Dolayısıyla şiddetli bir ağlaması varsa açlığını, gazını ve uyku ihtiyacını kontrol etmelisiniz. Ağlamanın süresi uzadıkça bebeğiniz sıcaklayacağı, yorulacağı ve bağırmaktan boğaz acısı duyacağı için uykuya dalması zorlaşabilir.

Dönemlere Göre Bebeklerde Uyku Düzeni

Yeni doğan bebek kaç saat uyur? sorusu kadar merak edilen bir diğer konu ise ilk 3 aydan sonraki uyku düzenidir. Zamanla dünyayı keşfeden, yeni şeyler tecrübe eden ve gittikçe daha iyi adapte olan miniğiniz etrafındaki onca uyaran ile uykusunun geldiğini fark etmeyebilir ve huysuzluğu artabilir.

İlk 3 ay boyunca bebeğiniz en az 15 en fazla 18 saat olmak üzere uykuya ihtiyaç duyar ve uyku süresince ortalama 5-6 kez uyanır. Bu sürelerde onu yenidoğan emzirme pozisyonlarını kullanarak emzirebilirsiniz.

Sonraki 3 aylık süreçte bebeğiniz yaklaşık 13-15 saat aralığında uyuyabilir. Artık gece ve gündüzün ne olduğunu öğrenmiş ve sizinle birlikte geceyi uykuda geçirmeye başlamıştır. Gündüz ise yorgunluğuna bağlı olarak 5 saate kadar uyuyabilir.

Bebeğinizin 1 yaşına kadar olan sonraki 3 aylık dönemde ise uyku ihtiyacı gecenin tamamı + gündüz birkaç saat şeklinde olacaktır. Bu süreçte sizden ayrı bir odada uyuyorsa gece anne babanın yanına gelme rutinleri başlayabilir.

Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Oluşturulur?

Yeni doğan bebeklerde uyku düzeni oturtmak, anne babaların ilk zorlu görevlerindendir. Ancak başarılı olursa hem bebek hem de anne-baba için huzurlu bir uyku çekmenin de anahtarıdır. Bebeğinizin bir uyku düzenine sahip olması için ilk aşama olan “yeni doğan bebek kaç saat uyur?” sorusuna yanıt verdik. İkinci adımda ise ona bu sürenin büyük bir bölümünü geceleyin uyuması gerektiğini öğreteceğiz. Elbette bu birkaç haftalık bir süreç gerektirecek ancak sabırlı olursanız çok daha kısa sürebilir.

Bebeğinize gece ve gündüzü öğretmek için onu gündüzleri kısık bir tonda konuşarak ve severek uyanık tutmayı, gece ise beşiğine koyarak hafifçe sallamayı deneyebilirsiniz. Gündüz vakti bebeğinizi yormayacak şekilde ortamdaki ses düzeyi biraz daha fazla olabilir. Gece ise daha sessiz ve karanlık bir ortam sağlamanız önerilir. Bebeğiniz için uyku düzeni oturtmanın son adımı bir uyku rutini oluşturmaktır. Bu rutin, günlük olarak uykudan önce tekrarlayan aktiviteleri içermelidir. Böylece rutinin son aktivitesi geldiğinde bebeğinizin biyolojk saati uykuya dalma zamanı geldiğini haber verecek ve refleksif olarak uyku moduna geçecektir. Uyku rutinleri ılık duş, bebek yağı ile masaj, ninni söyleme gibi aktiviteleri içerebileceği gibi bebeğinizi rahatlatan, yaparken keyiflendiği şeyleri de rutine ekleyebilirsiniz.

Bu Yazı Silverette gümüş göğüs kapaklar için kaleme alınmıştır.

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 10 Kasım 2020
Tartışma: Yorum yapın