Yeni Doğum Yapan Annenin Sütü Nasıl Gelir?

Anneliğin ilk günlerine merhaba! Doğumdan sonra sizi karşılayan tüm güzelliklerle birlikte, yeni anne olmanın getirdiği tüm sorumluluk ile ne kadar stresli olduğunuzu tahmin edebiliyoruz. Bu süreçte en büyük kaygılarınızdan birinin bebeğinizi besleme noktasında olması ise oldukça doğal. Hamilelikte önceden planladığınız ya da provasını yaptığınız hazırlıkların yanında, emzirmenin provasını yapamadınız. Dolayısıyla sizin için yepyeni ve mucizevi bir deneyim olan emzirmeyi biraz endişeli karşılamanız normal bir durum. Yeni annelerin çoğu doğumdan sonraki ilk zamanlarda bebeğin aç kalması korkusu ile mama ile besleme eğilimi gösterir. Ancak emzirme ile ilgili gerekli bilgileri edinir ve psikolojik olarak bu işi yapabileceğinize inanırsanız anne sütünün gelmemesi düşük bir ihtimal. Bu yazımızda, “Yeni doğum yapan annenin sütü nasıl gelir?” sorusuna yanıt vermeye çalıştık. Silverette gümüş göğüs ucu kapakları için hazırlanan bu yazımızın devamı için lütfen okumaya devam edin…

Emzirmeye Erken Başlamak Önemli

Yeni doğum yapan annenin sütü nasıl gelir? Sorusunun ilk ve en önemli yanıtı elbette doğumdan sonra “hemen” emzirmek. Vücudunuzun bebeğinizle buluştuğunuzu daha iyi anlaması ve göğüslerinizdeki süt bezlerinden üretimin daha sağlıklı olması için, doğumdan hemen sonra bebeğinizi göğsünüze yatırarak emzirmeniz öneriliyor. Böylece hem ten tene temas ile aranızda ilk duygusal bağ kurulmuş olacak hem de bebeğiniz emme refleksini geliştirirken daha fazla sütün gelmesini tetikleyecektir. Bebeğiniz küvezdeyse ya da siz narkoz etkisi altında iseniz bu durumda hemen emzirme koşulu gerçekleşmeyebilir, yine de mümkün olan en kısa sürede bebeğinizi emzirmeye başlamanızın süt üretimine katkısı olacağını belirtelim.

Sütünüz Gelmiyorsa Bile Emzirin

Özellikle sezaryen ile doğum yapmış annelerde ilk birkaç saat, belki ilk iki gün, emzirirken süt gelmemesi durumuyla karşılaşılabilir. Anne sütü üretimi arz-talep dengesine bağlı olduğundan bebeğiniz ne kadar emerse süt bezleriniz o kadar uyarılacak ve süt üretmesi gerektiğini anlayacaktır. Dolayısıyla göğsünüzden süt gelmese bile bebeğinizi belirli aralıklarla kucaklayıp emzirmeye devam edin. Yaygın olarak iki gün içerisinde sütünüz bebeğinize yetecek miktarda gelmeye başlayacaktır. Bu sırada bebeğinizin aç kalmaması için ise doktorunuza onu ne ile besleyebileceğinizi danışın.

Ciddi durumlarda doktorlar geçici mama tavsiyesinde bulunabilir. Sütünüz geliyor ancak bebeğinize yetmeyecek kadar az olduğunu düşünüyorsanız sağma pompası yardımı ile emzirme öğününe dek biriken sütü sağabilir ve güvenli koşullarda saklayabilirsiniz. Pompanın çekme basıncı da göğsünüzdeki süt bezlerini uyararak süt üretimini arttırıcı rol oynar.

Öğünlerinize Dikkat Edin

Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği öğünlerinde bol proteinli, vitamin içerikli, hazmı kolay ve besin değerleri açısından zengin, ayrıca su oranı yüksek besinleri tercih etmeli, anne sütüne gaz yapan yiyecekler arasında olan baklagiller, çiğ sebzeler ve meyveler gibi besinler gaz nedeniyle rahatsızlık verebilir. Bunun yanında toplumda doğru bilinen yanlışlar arasında olan “Şekerli içecekler anne sütünü arttırır” şeklindeki kanılara kapılmamalısınız. Karbonhidratlar sağlıklı besin değerlerinin emilimini engelleyeceğinden tam aksine süt üretimini aksatabilir. Bu nedenle düzenli ve dengeli bir beslenme düzeni oturtmanız ve besin değeri yüksek gıdalar almanız daha faydalı olacaktır.

Farklı Emzirme Pozisyonları Deneyin

Emzirme ile ilgili en faydalı yöntemlerden biri emzirme pozisyonu hakkında bilinçli olmaktır. Bebeğinizi ne zaman, ne kadar süreyle emzirdiğiniz kadar hangi pozisyonda emzirdiğiniz de hem her ikinizin konforu hem de süt üretimi açısından kilit rol oynar. Özellikle çene kasları zayıf, gaz birikimine açık ve uzun süreler uyuyan yeni doğmuş bebeğiniz için yenidoğan bebek emzirme pozisyonları, sütünüzün gelmesine katkı sağlayabilir. Kendinize ve bebeğinize en fazla konforu sağlayan pozisyonu bulana dek farklı tekniklerle emzirmeyi denemelisiniz.

Stresi Azaltmaya Çalışın

Yeni doğum yapan annenin sütü nasıl gelir? Sorusunun en kritik yanıtlarından biri “Stresi olabildiğince azalmak” olacaktır. Stres düzeyini kontrol etmek elbette hayatın her aşamasında zorlayıcı dinamikler arasında. Özellikle sorumluluğunuzda yeni doğmuş bebeğiniz olduğunda. Ancak bazı durumlarda fazla kaygılanmak emzirme sürecine olumsuz etki yaratabilir. Fizyolojik olarak hiçbir sebep olmasa bile, tek başına bebeğinizi aç bırakma korkusu süt üretiminizi kesmeye yeter. Dolayısıyla diğer maddelerden çok daha zor olan stresle başa çıkma aşaması sizin için zorlu olabilir. Yine de sevdiklerinizin desteğiyle, kendi kendinize telkinler vererek ve bebeğinizle ilgili tüm konularda bilinçlenerek stresi yenebilirsiniz. Bunun en etkili yollarından biri, kaygılanmanıza yol açan nedenleri kendinizin ve bebeğinizin iyiliği için stresi azaltma sebepleri olarak görmeye başlamanız olacaktır. Böylece durup endişelenmek yerine harekete geçip mücadele etme güdüleriniz tetiklenir ve psikolojik açıdan daha iyi hissedersiniz.

Sağlıkla kalın…

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 20 Kasım 2019
Tartışma: Yorum yapın