Yenidoğan Bebek Bakımı

Bebeğinizin karnınızda olduğu hamilelik ve doğum şüphesiz içgüdüsel ve mucizevi süreçler idi, ancak mucizevi olmaya devam etse de bundan sonra pek çok şey sizin için içgüdüsel olmayacak. Evet, halk arasında hakim olan yaygın kanının aksine, anneler bebeklerinin ihtiyaçlarını ruhani bir şekilde hissetmeyebilir. Hal böyle olunca doğumdan hemen sonra “Ona nasıl bakacağım?” “Neden onu susturamıyorum?” “Bebeğim Ne istiyor?” kaygıları baş gösterebilir. Bunun oldukça doğal bir durum olduğunu bilmeli ve bebeğinize size ihtiyaçlarını ifade etmek için fırsat vermelisiniz. Ne zaman neye ihtiyacı olduğunu bilirseniz, küçük mucizeniz ile eve döndüğünüz andan itibaren her şey daha kolay olacaktır. Çünkü aslında durum oldukça basit, nihayetinde ihtiyacı olan şey; sizsiniz… Bu yazımızda yeni annelere bebeklerinin isteklerini anlamada biraz olsun ipuçları verebilmek adına, yenidoğan bebek bakımı ile ilgili bazı önemli bilgilere yer verdik. Detaylar için buyurun yazımıza…

 

Yenidoğan Beslenme & Yenidoğan Uyku Düzeni

Yenidoğan bakımı hakkında en çok dikkat edilmesi gereken iki nokta beslenme ve uyku düzenidir. Bebeğiniz uykusuzluk çektiğinde ya da yeterli beslenemediğinde oldukça huysuz olabilir. Bunun için endişelenmeyin, gün geçtikçe bebeğinizin emme ve uyuma rutinleri oluşacak ve kafa karışıklığınız son bulacaktır. Bu süreci daha sağlıklı yürütebilmek adına beslenme öğünleri ve uyku ihtiyacı ile ilgili olabildiğince bilgi edinmelisiniz.

Bebeğiniz için ilk 6 ay tek besin kaynağı anne sütüdür, çünkü sütünüz ona her anlamda yetebilecek bir zırh niteliğindedir. Bu nedenle “Bebeğime su vermeli miyim?” “Yenidoğan bebeğe ek gıda gerekli mi?” şeklinde endişelere kapılmadan, yalnızca sütünüzü ona olabildiğince ulaştırmanız yeterli olacaktır. Özellikle ilk haftalarda emzirme düzensiz olabilir. Bu dönemde bebeğiniz ne zaman isterse veya ne zaman acıktığını düşünürseniz o zaman beslemelisiniz.

En azından ilk zamanlarda bir düzen oturtmaya çalışmak verimli olmayabilir, ancak öğünlerin arasının maksimum 3 saat olduğundan emin olun. Eğer bebeğiniz 3 saate yakın bir süredir beslenmediyse onu uyandırmaktan çekinmeyin. Her öğünde iki göğsünüzü de vermek için zorlamayın; ilk 10 dakikadan sonra gelen anne sütü daha yağlı ve lezzetli olduğundan bebeğiniz diğer göğsünüzü emmek istemeyebilir. Bir öğün sağ, bir öğün sol göğsünüzü verecek şekilde devam edebilirsiniz.

İlk haftalarda emzirme süreci bazı anneler için pek çok açıdan kolay olmayabiliyor. Silverette gümüş göğüs koruma kapakları daha konforlu bir emzirme süreci geçirmenize yardımcı olacaktır.

Yenidoğan bebek bakımı konusunda ikinci kilit noktanın yenidoğan bebeğin uyku düzeni olduğunu belirtmiştik. Bebeğiniz doğduktan sonraki ilk birkaç ay günün yarısından fazlasını uyuyarak geçirebilir ve bu durum oldukça normaldir. Bebeğinizin uyku saatlerini tespit edebileceğiniz ilk günlerde ve sonrasında sakin bir ortamda uyuduğuna, etrafta onu rahatsız edebilecek gürültü olmadığına emin olmalısınız. Ayrıca bebeğinizin uyuduğu yatakta yorgan ve yastık bulundurmamalı, yüzükoyun değil sırt üstü uyutmalı ve maksimum 21-24 derece oda sıcaklığında bırakmalısınız. Bebeğinizi fazla ısıtmak için çaba sarf etmeyin ve sizin gibi onun da aşırı sıcaktan bunalabileceğini unutmayın. Çeşitli Bebek Uyutma Yöntemleri deneyerek bebeğiniz için en uygununu bulabilirsiniz.

 

Yenidoğan Bebeğin Banyo & Vücut Bakımı

Bebeğiniz nedensizce ağlıyor ve dizlerini karnına doğru çekiyorsa muhtemelen gazı vardır. Bu durumda panik yapmamalı, onu bir omzunuzun üzerinde tutarken diğer elinizin avuç içi ile gaz çıkana dek hafifçe sırtına vurmalısınız. Bazen gazını çıkarırken bezini doldurabilir, bu durumda bezi kirli vaziyette bekletmeden bebeğinizin altını düzenli olarak temizlemeli ve temizlik için yenidoğan ıslak mendili ya da ıslak pamuk kullanmalısınız. Bunun yanında özellikle sıcak yaz günlerinde bebeğinizi mevsime uygun giydirdiğinizden emin olun. Ayrıca her zaman kıyafetlerini pamuklu ve cildine uygun kumaşlardan seçmelisiniz. Aksi takdirde pişik ve alerjik reaksiyonlar boy gösterebilir.

Yenidoğan bebeğinizin cilt bakımı gerçekleştirilirken ya da altını temizlerken göbek bağını mümkün olduğunca ıslatmamaya özen gösterin. Doğumdan ortalama iki hafta sonra düşecek olan göbek bağını kuru tutmalı, herhangi bir tahriş veya kızarıklık gözlemlerseniz doktorunuza başvurmalısınız.

Yenidoğan bebek hakkında en çok merak edilen ve tartışılan bilgilerden biri de yenidoğan bebeğin yıkanmasıdır. Elbette bebeğinizi ilk günden itibaren yıkayabilirsiniz, ancak gerek yenidoğan bebeğin göbek bakımı gerekse cildini koruyan ve onun için faydalı olan ilk günlerdeki yağ tabakasının arındırılmaması için bunu pek fazla tavsiye etmiyoruz. İdeal olarak bebeğinizi göbeği düştükten bir gün sonra yıkayabilirsiniz. Su sıcaklığını kolunuzun iç kısmı ile mutlaka kontrol etmelisiniz.

Ve son olarak bebeğinizin en çok ihtiyacı olan şeyin yanında olmanız olduğunu unutmayın. Onunla konuşmanızın ve şarkı söylemenizin artık hamilelikten daha da fazla önemi var. Günlük olarak düzenli aralıklarla ona ilgi göstermeniz gelişiminde oldukça önemli bir rol oynayacak ve aranızdaki bağı kuvvetlendirecektir.

 

 

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Published on: 10 Temmuz 2019
Tartışma: Yorum yapın